1) Manualinė terapija yra vertingas raumenų-kaulų sistemos kompleksinio gydymo metodas, bet ne panacėja. Ji vienu metu turi būti naudojama su kitais fizinės medicinos ir reabilitacijos būdais. Jos efektą žymiai sustiprina tikslingi biomechaniniai pratimai. Pabrėžiu, būtent tikslingi, o ne mankšta, kurią daugelis gydytojų ir pacientų supranta kaip kažkokį „kūno ar jo dalių judinimą“. Deja, gyvenimas įrodė, kad manualinė terapija nepajėgi išgydyti kitų patologinių būklių, išskyrus tik raumenų-kaulų sistemos sutrikimus.
2) Gydant kaklinę stuburo sritį svarbiau žinoti, ne ką reikia, o ko negalima daryti! Patikėdami gydyti kaklinę stuburo sritį manualinės terapijos specialistui, būkite atidūs ir prieš tai truputį susipažinkite su stuburo kaklinės dalies ypatumais. Anatominiu ir funkciniu požiūriu tai labai sudėtinga sritis. Čia yra miego ir slankstelinės arterijos, nuo kurių būklės priklauso galvos smegenų kraujotaka. Šios srities raumenys prasideda nuo kaklo slankstelių ir yra prisitvirtinę prie pirmo ir antro šonkaulių. Tai pagalbiniai kvėpavimo raumenys, kurie dalyvauja kvėpuojant kartu su tarpšonkauliniais raumenimis ir diafragma. Tarp raumenų yra kaklo ir peties nerviniai rezginiai. Kaklo raumenims sutrumpėjus, peties rezginys spaudžiamas, todėl gali būti jaučiamas tirpimas ar skausmas, atsiranda kaklo arterijų, venų ir limfinės sistemos nepakankamumas. Slankstelinės arterijos, gausiai apraizgytos simpatinės nervų sistemos skaidulomis, galvos smegenis pasiekia praeidamos pro kaklo slankstelių skersinių ataugų angas. Todėl darant staigius kaklo judesius (ypač smarkiai atlošiant galvą), jos sudirginamos, o tai gali išprovokuoti įvairių nemalonių padarinių. Štai žymusis italų dailininkas, architektas ir poetas Mikelandželas, tapydamas Siksto koplyčios Vatikane skliauto freskas, labai pažeidė savo kaklo slankstelius, nes ketverius metus (1508–1512) ištisas valandas jis išbūdavo priverstinėje padėtyje – atlošęs galvą. Manau, jei Mikelandželas būtų turėjęs gerą raumenų-kaulų sistemos specialistą, kuris būtų jam atstatęs sutrikusią kaklinės srities funkciją, o pats dailininkas būtų mokėjęs ir daręs tikslingus raumenų balansavimo pratimus, turbūt sveikatos problemų, kurios jį vargino visą likusį gyvenimą, būtų turėjęs mažiau.
Jei kaklo srityje nustatoma pakitimų, nepatartina ilgai būti atlošus galvą ir iškėlus rankas, pvz., plaunant langus, skutantis. Ypač pavojingi dvigubi kaklo judesiai: smarkiai atloštą galvą staigiai sukti į šonus. Sudilgintos slankstelinės arterijos gali išprovokuoti galvos svaigimo priepuolį. Atsiradus sutrikimams kaklo srityje, pakinta raumenų sausgyslių ir raiščių įtempimas: vieni sutrumpėja, kiti įsitempia. Stuburo slanksteliai pasvyra, pasisuka apie savo ašį ir užsifiksuoja. Bet koks judesys darosi ribotas. Todėl iš pradžių jaučiamas maudimas, vėliau – skausmas.
Dar visai neseniai manyta, jog sutrikus kaklo slankstelių anatominei struktūrai pakinta stuburo tarpslankstelinių segmentų taisyklingų judesių amplitudė (biomechaninė funkcija). Tačiau remiantis daugumos raumenų-kaulų sistemos specialistų tvirtinimu, šiandien teigiama, kad pirmiau sutrinka taisyklingi tarpslankstelinių segmentų (fiziologiniai) judesiai, kurie vėliau ir skatina tarpslankstelinių diskų ir stuburo sąnarių anatominius pokyčius. Ilgainiui šie pokyčiai veikia slankstelines arterijas, nervų šakneles ir jų rezginius. Sutrinka kaklo srities raumenų tonusas – iš galvos smegenų blogiau nuteka veninis kraujas. Atsiranda įvairiausių neigiamių galvos, kaklo, rankų simptomų.
Kaklinė stuburo sritis – tai raumenų-kaulų sistemos dalis, kurią gydant manualinės medicinos metodais įvyksta daugiausia komplikacijų. Nors trauminio pobūdžio slankstelinių arterijų insultai gana reti, tačiau pražūtingi. Kaklinės stuburo srities manualiniai gydymo metodai ypač pavojingi ūminių trauminių šios srities pažeidimų arba galvos smegenų kraujotakos sutrikimų atvejais. Asmenys, gydantys kaklinę stuburo sritį, privalo labai gerai išmanyti anatomiją, fiziologiją, biomechaniką, manualinės medicinos, masažo galimybes ir numatyti gresiančias komplikacijas.
3) Jei manualinės terapijos specialistas tvirtina galįs išgydyti vidaus organų ar ginekologinį susirgimą, rekomenduočiau kuo skubiau užmiršti šio specialisto pavardę ir gydymo įstaigą, kurioje jis dirba. Kvalifikuotas specialistas pasakytų taip: „Jei raumenų-kaulų sistemos sutrikimai gydymo metu bus atstatyti, tai gali pagerėti ir kai kurių vidaus organų veikla, bet – ne visuomet“.