NEŠVAISTYKITE LAIKO IR ENERGIJOS BEREIKŠMIAMS BENDRO POBŪDŽIO „SVEIKATINIMOSI“ PRATIMAMS. SPRĘSKITE SAVO, O NE TEORIŠKAI SPĖJAMAS PROBLEMAS!

Kokią įtaką stuburo iškrypimui ir nugaros skausmams turi sėdimas darbas?

Mūsų judesiai – tai kūno raumenų ir sąnarių maistas. Kiek ir kokių judesių esame atlikę ar neatlikę, atsispindi mūsų raumenų ir sąnarių būklėje, laikysenoje. Jei daug sėdime ir šio sėdėjimo nekompensuojame tikslingais judesiais, ilgainiui pradėsime kūprintis. Mat dėl palinkimo prie kompiuterio į priekį atvestais pečiais, krūtinės raumenys neteks jiems būtino elastingumo, vėliau sutriks krūtininės stuburo dalies sąnarių judrumas, atsiras skausmas tarp menčių arba juosmenyje. Dėl galvos padėties, kai atvestu į priekį smakru stengiames išlaikyti žvilgsnį į kompiuterio ekraną, ilgainiui prasidės „konfliktas” tarp kaklą lenkiančių ir tiesiančių raumenų, ims mausti kaklą ar pečių juostą. Ilgas sėdėjimas sukryžiavus kojas ir kitos asimetrinės kūno padėtys sukels raumenų įtampos skirtumus, kurie gali lemti ydingos laikysenos formavimąsi ar net deformuoti stuburą.

Kokie pirmieji ženklai išduoda, kad reikia susirūpinti nugara?

Raumenų įtampa, diskomfortas, maudimas – tai dažniausi pavargusios nugaros simptomai, kurie nėra linkę juokauti. Nugaros skausmas, rankų, kojų nutirpimas, ženklus jėgos sumažėjimas rodo jau pažengusias problemas, kurias spręsti jau vėluojate. Tad nereiktų išeikvoti viso kūno kompesacinio pajėgumo ir sulaukti šių rimtų ženklų, kurie jau rodo įsibėgėjusį sutrikimų procesą. Visada verta investuoti į kaulų ir raumenų sistemos profilaktiką ir džiaugtis geros savijautos grąža. Juk visi žinome, jog norint turėti sveikus dantis, juos reikia valyti ryte ir vakare. O norint turėti sveiką kaulų ir raumenų sistemą, kasdien rekomenduojama atlikti tikslingus tempimo pratimus tiems kūno raumenims, kuriems trūksta elastingumo, o raumenis, pristigusius jėgos, kasdien privalu stiprinti. Tik tuomet jūsų stuburo slanksteliai ir kiti kūno sąnariai gebės išlaikyti taisyklingą padėtį ir nesiųs jums nepageidaujamų skausmo signalų.

 

Kada iškrypęs stuburas gali baigtis nepakeliamais skausmais?

Visada, jei kasdien nesirūpinsite tikslingais judesiais, kurių, kaip vandens, reikia jūsų kūnui. Netvarkingai funkcionuojanti raumenų ir kaulų sistema paveikia ir deformuoja stuburą. Todėl jei nesate kaulų ir raumenų sistemos žinovas, pirmiausia privalote jį susirasti ir išsiaiškinti, kokių savybių trūksta konkretiems jūsų kūno raumenims ir sąnarinėms jungtims. Įsidėmėkite, kad netekusius elastingumo raumenis yra tikslinga tempti, bet ne stiprinti. O raumenis, netekusius jėgos, tikslinga stiprinti, bet ne tempti. Ta pati taisyklė galioja kūno sąnariams. Privalote atkurti judrumą sąnariuose, kurie jo netekę. O sąnarius, kurių judrumas yra per didelis, – privalote stabilizuoti. Tik taip balansuojant kūną, jūsų stuburo sąnariams teks taisyklingos apkrovos, jo linkiai nebus deformuoti.

Kokia pirmoji pagalba gali būti, kai prasideda nugaros skausmai?

Skausmo malšinimo priemonių sąrašas visuomet yra ilgas, tik, deja, trumpalaikis. Vaistai, tepalai, kompresai, pleistrai, įtvarai, gydomosios padėtys, fizioterapijos procedūros,– visa tai gali pasitarnauti kaip pirmoji pagalba ir numalšinti skausmą, tačiau įsisenėjusių problemų neišsprendžia. Jei jau skauda, kiekvieno sąmoningo žmogaus tikslas – išsiaiškinti, kas yra to skausmo sukėlėjai, kokios jo priežastys. Mat tik numalšinus skausmą, bet neišsiaiškinus jo priežasčių, nelieka nieko kito, kaip tik laukti kito skausmo epizodo, galbūt, – net kitoje kūno vietoje.

Ar stovimas darbas yra geriau nei sėdimas? Ar darbas stovint gali palengvinti skausmus bei padėti spręsti nugaros skausmų problemas?

Ilgalaikė statinė kūno padėtis yra žalinga kūnui, nepriklausomai, ar tai yra ilgas sėdėjimas, ar stovėjimas. Taigi, dirbant vien tik stovimoje padėtyje, rizikuojate taip pat, kaip ir sėdimoje. Ilgą laiką stovint didesnis nei įprastai statinis krūvis tenka klubų, kelių, čiurnų sąnariams, ilgainiui pradeda juos mausti. Jei jūsų laikysenai būdingas paryškintas juosmeninės stuburo dalies linkis (hiperlordozė), ilgą laiką stovint, dėl netaisyklingos dubens ir juosmens slankstelių padėties, gali atsirasti skausmai juosmeny, vėliau pereinantys į sėdmenis ar kojas. Taip pat, dėl nuolatinio stovėjimo, kojų venos ilgainiui nebeatlaiko joms tenkančio kraujo spaudimo ir išsiplečia. Pamažu gali pradėti vystytis lėtinė venų liga. Ypač nerekomenduojama dirbant stovimą darbą moterims avėti aukštakulniais.

Ar yra pratimai, kurie galėtų būti atliekami darbo vietoje ir pagerinti situaciją?

Šiandien apstu internetinių nuorodų į darbo dienos pratimus ar rekomenduojamas treniruotes. Būkite budrūs – nėra visiems tinkamų gydomųjų pratimų! Nes tai, kas tinka visiems, netinka niekam. Todėl nešvaistykite laiko ir energijos bereikšmiams bendro pobūdžio „sveikatinimosi“ pratimams. Spręskite savo, o ne teoriškai spėjamas problemas!

Vistik, kadangi ilgalaikės vienodos padėtys nepalankios žmogaus kūnui, darbo metu, bent kas 45 minutes, darykite pertraukas, kurių metu pasivaikščiokite. Sėdėjimą ant kėdės paįvairinkite sėdėjimu ant kamuolio ar stovėjimu. Pasirūpinkite ergonomiška kėde, kuri padėtų tausoti kūną. Kėdės atlošas nugarai sumažina krūvį nugaros juosmeninės dalies raumenims, atramos rankoms – krūvį, tenkantį pečių juostos raumenims.

Atsakymus pateikė: J. Girskio stuburo gydymo centro kineziterapeutė Greta Girskė

NAUJIENŲ NAVIGACIJA: