Visuotinai priimtina, jog sportuoti sveika. Tačiau kartais sportas gali pakenkti. Prieš imantis intensyvios fizinės veiklos svarbu žinoti savo kaulų-raumenų sistemos būklę.
Reabilituoti, tik tada sportuoti
Mūsų atramos-judėjimo sistemą sudaro per 200 kaulų, apie 650 raumenų ir maždaug 230 įvairaus dydžio sąnarių. Tai labai sudėtinga svertinė sistema; jos darnus darbas leidžia žmogui nevaržomai judėti ir gerai jaustis. Tačiau raumenų fizinėms savybėms būdinga keistis dėl kasdienių judėjimo įpročių: ilgo sėdėjimo prie kompiuterio, sunkaus fizinio darbo, netaisyklingų treniruočių, taip pat dėl neišvengiamo organizmo senėjimo.
Todėl prieš imantis sportinės veiklos, verta apsilankyti profilaktinėje kineziterapeuto konsultacijoje, kad įvertinti sutrikusių biomechaninių grandžių – raumenų, praradusių savo fizines, savybes: jėgą, elastingumą ir ištvermę. Dėl nevienodo raumenų įsitempimo atsiranda kūno disbalansas: keičiasi stuburo slankstelių padėtis, nevienodai apkraunami kūno sąnariai. Tai priežastys, dėl kurių randasi įvairūs raumenų ir kaulų sistemos, ypač stuburo, sutrikimai.
Stuburo gydymo centro specialistai teigia, jog pagrindinė žmonių, besiskundžiančių nugaros skausmais, problema yra arba judėjimo stygius, arba netinkamas sportavimas. Dažnai pradedama treniruotis nežinant realios savo raumenų ir kaulų sistemos būklės. Specialistų teigimu, daugelis stuburo problemas įgyja būtent sporto klubuose ar kituose sveikatinimo užsiėmimuose.
Fitnesas, pilatesas, kalanetika ir t.t. – žmonės pasiskaito apie populiarias fizines praktikas ir nutaria pabandyti neturėdami informacijos apie savo organizmo fizinę būklę, jo problemines sritis. O dažniausiai sveikatos stoka nesiskundžiantis žmogus jau turi daug nebylių funkcinių raumenų ir kaulų sistemos sutrikimų, kurie išryškėja ėmus netinkamai sportuoti. Reabilitologas, neurologas Jonas Girskis akcentuoja, kad prieš eidamas sportuoti, asmuo turi pirmiausia apsilankyti pas medicinos specialistą – gal žmogui reikia ne į sporto klubą, o reabilituoti problemines judėjimo sistemos grandis.
Raumenų (dis)balanso (ne)galia
Kodėl prieš pradedant intensyviau sportuoti verta kreiptis į specialistą profilaktiniam kaulų-raumenų sistemos būklės įvertinimui? Ilgus metus kasdien atliekant monotoniškus judesius (ištisas valandas sėdint darbe, laisvalaikiu reguliariai bėgiojant ar minant dviratį ir t.t) kai kurie raumenys yra nuolatos apkraunami, įsitempę, tuo tarpu mažiau naudojami – silpsta, ir taip dar labiau verčia įsitempti dirbančiuosius. Keičiasi sąnario apkrovos, didėja trintys, ilgainiui tai sukelia sąnarinių kapsulių pertempimus, sąnarių pažeidimus, tarpslankstelinių diskų ir kaulinių paviršių pakitimus. Štai čia slypi kiekvienam mūsų grėsmingos kaulų ir raumenų sistemos disbalanso šaknys, kurias galime pamatyti, deja, tik radiologinėse nuotraukose arba pajausti gavus kūno signalą – skausmą.
Taigi prieš imantis intensyvesnės sportinės veiklos reikia reabilituoti neharmoningai dirbančias raumenų grupes, kad tie pakitimai nesivystytų toliau ir sukeltų kuo mažiau simptomų. Norint turėti sveiką, subalansuotą judėjimo sistemą, reikia kryptingai lavinti savo raumenis. Kryptingai, reiškia žinant, kuriose raumenų grupėse kokių fizinių ypatybių, tarkim, jėgos, elastingumo ar ištvermės, trūksta ir visų pirma daryti pratimus joms atkurti ir reabilituoti. Jokiu būdu ne bendro pobūdžio pratimus visoms – ir sutrikusioms, ir sveikoms – raumenų grupėms, taip ir toliau tik palaikant disbalansą kūne.
Nesiskolinkite pratimų!
Fizinės medicinos specialistų teigimu, žmonės neturėtų pradėti sportuoti savo nuožiūra. Juolab, kad sporto klubų treneriai į kūną žiūri iš tik dizaino pozicijų. Jie klausia, ko žmogus nori. Gražaus kūno! Taigi ir veda prie atitinkamų treniruoklių. Po kiek laiko sportuojantysis stebisi, kodėl jam pradėjo skaudėti nugarą. O taip nutiko todėl, kad jis treniravo raumenis, kuriems visai nereikalinga pagalba, be krūvio palikdamas tuos, kuriems tikrai trūko jėgos ar elastingumo.
Kūno tobulinimo tikslo vedini ar aklai pasirinkę, o gal tiesiog „pasiskolinę“ iš draugo treniruočių programą, galime labai suklysti: pratimai, kaip minėta, privalo būti skiriami individualiai. Jei taip nėra, nenustebkite sulaukę neigiamų rezultatų. Kodėl? Pavyzdžiui, jūsų sporto bičiulio keturgalvis šlaunies raumuo yra silpnas, jis atlieka jėgos pratimus, o štai pas jus galbūt jis labai stiprus, įsitempęs, todėl tie pratimai jums dar labiau padidins įtampą ir pažeidimą. Kitas atvejis: esate iš prigimties labai lankstus žmogus, bet raumenų jėga yra silpnoji jūsų pusė. Atsiradus nugaros skausmams, iš interneto ištrauksite informaciją, kad turėtų padėti tempimo pratimai. Tad imsite dar labiau lavinti įgimtą per didelį elastingumą. Ištampyti raumenys nepadeda raiščiams pakankamai palaikyti sąnarių stabilumo. Tokiu būdu gilinsite esamą problemą ir save žalosite.
Apibendrinimas paprastas, bet prieštaringai suvokiamas: negalima aklai sportuoti neturint kūno vadybos pagrindų. Tačiau imantis intensyvios fizinės veiklos būtina gauti išsamios informacijos apie savo kaulų-raumenų sistemos būklę. Tik žinodami problemines vietas (o jų turi daugelis) ir atkūrę kūno harmoniją, galėsite saugiai imtis mėgstamų fizinių veiklų.